Схема на топлотехническа соларна система термосифонен тип (гравитационна циркулация на топлоностеля) и в система с принудителна циркулация.
Слънчевият комплект Solar Kit 2 позволява да се управлява автоматично, за да се възползваме по най-добрия начин от произвежданата топлинна енергия от слънчевата система по всяко време на годината и съответно да подготвяме и доставяме битова гореща вода в домакинствата с желаната от нас температура. Това устройство предлага възможност за настройка на температурата на прехвърляне на потока, което е удано да се ползва в инсталации, монтирани на различни географски широчини или при различни практики на потребителите. Понякога е удачно температурата на смесване да се регулира (от потребителя) през разичните сезони на годината, понеже слънцегреенето е различно, респективно с този подход системата улавя по-голяма част от слънчевата енергия.Този комплект се предлага с практична изолационна кутия от EPP.
Работи в два режима:
- В случаите, когато постъпващата вода от акумулатора, независимо дали е подгрявана от термосифонна соларна система или соларна система с принудителна циркулация на топлоносителя (с циркулационна помпа), е достатъчно гореща (примерно лятото) първият вентил, влючен в комплекта пропуска водата към смесителния (втория) вентил. Тогава смесителният (вторият) вентил смесва водата с постъпващата от водопровода студена вода до зададената от потребителя температура
Схема 1: Работни условия при работна температура на прехвърляне (температура, настроена от потребителя на разделителния вентил) 42°C (предпочитана лятна настройка)
- Kогато температурата на водата в акумулатора е или стане по-ниска от зададената на разделителния вентил, както обикновено е през зимата, той пропуска пропорционално водата към доподгряващия бойлер (подгряван от електрически нагреватели, нафтов, електрически, газов котел или котел на биомаса). В този случай слънчевата енергия се използва изцяло, а водата се донагрява във високотемпературния бойлер за кратко време. Термостатичният смесителен вентил регулира температурата на водата, подавана към крайния потребител
Схема 2: Работни условия при работна температура на прехвърляне (температура, настроена от потребителя на разделителния вентил) 48°C (предпочитана зимна настройка)

Тази система има функция да спре водоподаването към консуматорите в авариен случай, т.е. при липса на студена вода в мрежата, като предотвратява вероятността някой да се изгори с прекалено гореща вода.
Разделителният вентил (D) е с фиксирана температура 48°C - пропуска водата за да се доподгрее към високотемпературния акумулатор при по-ниска температура от 48°C или пропуска водата към изхода при по-висока температура от 48°C.
Смесителният вентил (M) се настройва в диапазона от 30°C до 65°C. Той има следните щуцери:
H - вход на топлата вода в смесителния вентил
C - вход на студената вода от водопровода
MIX - изход за смесена вода с желаната температура към консуматорите
Соларни възвратни клапани с филтри са вградени на съответните входове на вентилите.
Внимание: Настройката на температурата на изхода на смесителния вентил над 55°C може да доведе до изгаряне на кожата, особено на деца. В този случай се препоръчва да се монтира предпазно устройство против изгаряне тип BRV 790 преди консуматорите, където това се налага (душове, мивки и т.н.)
Най-популярни хидравлични схеми, използвани в практиката:
- Термосифонна система (гравитачна циркулация)

- Система с принудителна циркулация (с използване на гликолови разтвори / затворен кръг)

- Система с принудителна циркулация (с използване на гликолови разтвори / затворен кръг) и интегриран котел

